تقویت مغز چپ و راست کودک – بخش 1

 

تقویت مغز چپ و راست کودک

 

هر دو لوب مغز کاملا متفاوت هستند و هر دو لوب برای هدایت یک زندگی متعادل مهم هستند. با این حال، به صورت طبیعی، یک طرف مغز ممکن است قویتر از طرف دیگر باشد. سمت چپ برای کلاس ها و فعالیت های دانشگاهی مهم است، سمت راست برای ارتباطات اهمیت دارد. توجه داشته باشید که مغزی سالم است که در هر شرایطی از جمله علمی، اجتماعی، منطقی و روانشناسی بهتر عمل می کند.

برای عملکرد بهتر در زندگی،  والدین باید سعی کنند فرزندان خود را آموزش دهند تا هر دو طرف مغز را توسعه دهند. ممکن است انجام این فعالیت بسیار دشوار باشد. با این حال،  در اینجا چند نکته ساده برای آموزش فرزندان خود برای ساده سازی فعالیت های مغز آنها وجود دارد.

والدین باید سعی کنند فرزندان خود را آموزش دهند تا هر دو طرف مغز را توسعه دهند.

ارتباطات اجتماعی

برای بهبود مهارتهای اجتماعی فرزندتان، باید فعالیت هایی انجام دهد که قدرت انتخاب، برنامه ریزی و تصمیم گیری او را بهبود دهد تا بتواند مستقل باشد. بچه هایی که راست مغزند در ابراز نظراتشان در مقابل دیگران ضعیفند. اینها مثالهایی از کارهایی است برای تقویت مغز چپ کودک شما:

این هم خوبه :   چه کنیم که کودک در خرید با ما همراهی کند؟

1- جمله بازی : آرام و ریلکس با فرزندتان بنشینید و این بازی را انجام دهید. چگونه؟ کلمه ای که به ذهنتان می رسد بگویید و بعد هر کدام به نوبت کلمه را در جمله ای بکار ببرید.

مثلا اگر کلمه “لطفا” انتخاب شد، از فرزندتان بخواهید یک جمله با آن بسازد مثلا : “لطفا یک لیوان شیر به من بدید.”

 

2- بحث و تبادل نظر: بحث در یک موضوع خاص، ابزار بسیار خوبی برای یادگیری نحوه صحبت کردن در مقابل دیگران است. وقتی کسی در حال گفتگو یا تبادل ایده ها است، از همه مغز خود برای بیان خود استفاده می کند. بحث همچنین یک استرس بزرگ است و می تواند ترس از سخنرانی در مقابل جمع را نیز ریشه کن کند.

 

3- نقش بازی کردن: نقش بازی  کردن، سطح اعتماد به نفس را افزایش می دهد و تعامل اجتماعی میان کودکان را هم بیشتر می کند. یک موضوع برای نقش بازی کردن در نظر بگیرید که  می تواند هر چیزی باشد مثلا اداره پست، که در آن یکی از فرزندان شما تبدیل به کارمند اداره پست می شود و دیگران، مشتریان، که به دنبال برخی از خدمات هستند.

 

افزایش خلاقیت

خلاقیت، سنگ بنای زندگی است. بدون خلاقیت، مردم مانند سبزیجاتی هستند که راه می روند و نفس می کشند!. علاوه بر این، خلاقیت یک ابزار برای ایجاد چیزی است که می تواند منحصر به فرد و خاص باشد. کودکان راست مغز،بسیار خلاق هستند و می توانند کارهای ساده ای را بدون هیچ چیز انجام دهند. از سوی دیگر، کودکان چپ مغز، از این نظر، نسبتا ضعیف هستند.

این هم خوبه :   چطور IQ فرزندم را افزایش دهم؟

 

مجسمه سازی با خاک رس: مجسمه سازی با خاک رس، شاید قدیمی ترین فعالیت تقویت کننده مغز، در تاریخ است. مجسمه سازی با خاک رس، می تواند باعث تقویت عملکرد مغز از نظر تخیل، ساخت تصویر، دید کلی و هماهنگی بین حرکت دست و چشم شود. هنگامی که کودکان شما با مدل ها و خاک رس بازی می کنند، حرکات انگشتشان قوی تر می شوند، که ضرورت اصلی ایجاد خلاقیت است. برای خلاقیت هنری، کودکان از سن 3 تا 6 سال باید حرکت های دست به ویژه انگشت شست دست داشته باشند. شستی قوی تر به این معنی است که آنها توانایی نگه داشتن اشیاء را بدون هیچ گونه حرکات ناپایدار دارند. تمام نقاشان و مجسمه سازان انگشتان و به ویژه انگشت شست بسیار قوی و پایدار دارند.

به عنوان مثال: کارشناسان معتقدند که بچه های کوچک باید چمنهای باغ را با دست خود بیرون بکشند تا انگشتان و حرکات آنها تقویت شود. نگهداشتن یک قلم یا مداد نیز به آنها کمک خواهد کرد که تسلط بر انگشتان دست را یادبگیرند. طراحی و نقاشی با اشیاء مختلف مانند مداد رنگی، رنگ روغن و آبرنگ به آنها کمک می کند تفاوت های عمده بین رنگ ها و ترکیب آنها را درک کنند. اجازه دهید آنها هر تصویری را که میخواهند بردارند و رنگ کنند. با این فعالیت، آنها می توانند جهان را به عنوان یک کل در نظر بگیرند. تخیل یکی دیگر از جنبه های مثبت است که به طور طبیعی، کودکان دارند. نمونه های مختلف و متفاوتی از اشیا به آنها بدهید و از آنها بخواهید اشیاء طبیعی متناظر را پیدا کنند. آنها باید قادر به تشخیص اشیاء مختلف با دیدن، شنیدن صدا، لمس، احساس و بوی آن باشند.

این هم خوبه :   لقب های محبوب برای تربیت کودک با اعتماد به نفس

 

 

کارشناسان معتقدند که بچه های کوچک باید چمنهای باغ را با دست خود بیرون بکشند تا انگشتان و حرکات آنها تقویت شود.

بارآوردن بچه های قدرتمند، خیلی آسونتر از درمان بزرگسالان بیمار روحی و جسمیه؛ تلاش می کنم یاد بدم چطوری مهمترین سالهای زندگی یعنی کودکی، به کودکی بگذره.