عوامل جادویی رشد مغز جنین

۴ عامل جادویی در رشد مغز جنین

۴ عامل جادویی در رشد مغز جنین

 

عوامل جادویی رشد مغز جنین

 

ثابت شده است که ۴ عامل به رشد مغز جنین کمک می کند:

 

۱- به اندازه مناسب، وزن اضافه کنید

اولین عامل جادویی، وزن مناسب است. شما باردارید پس باید غذای بیشتری بخورید. حجم مغز با وزن کودک در بدو تولد ارتباط دارد به این معنی که نوزادان سنگین تر تا اندازه ای باهوشترند.

جنین ، بین ۴ ماهگی و تولد، به مقدار و نوع غذایی که مصرف می کنید بسیار حساس می شود. نوزادانی که از کمبود اساسی مواد غذایی رنج می برند، نورون های کمتر، سیناپس های کمتر و کوتاهتر بین نورونها دارند و در بزرگسالی با مشکلات رفتاری بیشتری روبرو می شوند.

 

۲- غذاهای مناسب بخورید.

عامل جادویی دوم، غذای مناسب است. آیا در تغذیه دوره بارداری، ویار را ملاک قرار می دهید؟ اگر پاسخ شما مثبت است توجهتان را به این نکته جلب می کنیم که علت ویارهای عجیب، مشخص نیست و در واقع هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویار مادر، با نیازهای غذایی جنین ارتباط دارد.

اما مساله ای که به خوبی می دانیم این است که : رژیم غذایی روزانه ما به مدت صدها هزار سال ، عمدتا از علوفه جات، میوه جات، سبزیجات، پستانداران کوچک و حشرات تشکیل می شده است. پس بهترین توصیه به مادران باردار، خوردن یک وعده غذایی متعادل با تمرکز زیاد روی میوه و سبزیجات است.

این هم خوبه :   دانلود فایل mp3 : اگه بچه تون صبحها سخت بیدار میشه این ۴ نکته رو رعایت کنید

آهن نیز برای رشد درست مغز و عملکرد طبیعی آن حتی در بزرگسالی ضروری است .

و دیگر اینکه نورون ها به امگا ۳ نیاز دارند .امگا ۳ اجزای اساسی غشاهایی هستند که یک نورون را می سازند. خوردن ماهی ها به ویژه ماهی های چرب راه خوبی برای دریافت آن است. توصیه این است که زنان باردار باید حداقل ۳۴۰ گرم در هفته ماهی بخورند. در صورت کمبود، با احتمال بیشتری جنین، در معرض اختلالات نقص توجه، افسردگی ، اختلال دوقطبی و حتی اسکیزوفرنی قرار می گیرد.

متابولیسم  و شیوه ای که بدن ما با غذا مواجه می شود، بسیار پیچیده است و در افراد مختلف، متفاوت است بعضی افراد از کره بادام زمینی به عنوان اولین منبع پروتئین خود استفاده می کنند، در حالی که شخص دیگری حتی اگر آن را بو بکشد، به دلیل آلرژی، ممکن است بمیرد! هیچ رژیم غذایی واحدی برای همه افراد به شیوه مشابهی عمل نمی کند چرا که هر کدام از ما وجود مستقلی داریم این مساله به ویژه در مورد افراد باردار صدق میکند.

ضمن اینکه برخی مواد غذایی ، احتمال سقط جنین را بالا می برند پس حتما در مورد رژیم غذایی خود با پزشکتان مشورت کنید.

 

۳- از استرس زیاد پرهیز کنید

عامل جادویی سوم، دوری از استرس زیاد است. استرس مادر می تواند تاثیر بسیار زیادی بر رشد جنین بگذارد، چرا که هورمون های استرس زای مادر ، می توانند به جنین هم برسند.

این هم خوبه :   دانلود فایل صوتی چگونگی کنار گذاشتن شیشه شیر

عوارض استرس دوره بارداری مادر بر جنین:

  • کودک شما کج خلق تر میشود و کمتر آرام می گیرد.
  • بهره هوشی کودک شما ممکن است پایین بیاد
  • مهارت های حرکتی ، توجه و توانایی تمرکز کودک شما ممکن است دچار مشکل شود
  • می تواند اندازه مغز نوزاد شما را کاهش دهد.

 

۴-به اندازه کافی ورزش کنید.

عامل جادویی چهارم، ورزش کافی است. انسان شناسان براین باورند که اجداد ما هر روز حدود ۱۹ کیلومتر راه می رفته اند.

  • زایمان راحت تر

زنانی که مرتب ورزش می کنند و وزن مناسبی دارند، نسبت به زنان چاق، درد کمتری را موقع زایمان تجربه می کنند.

برای زنانی که وزن مناسبی دارند آن مرحله ای از زایمان که شما باید فشار بسیاری بدهید به طور متوسط، ۲۷ دقیقه طول می کشد. در حالیه زنانی که وزن مناسبی ندارند باید تقریبا یک ساعت فشار بدهند و  نه تنها درد بیشتری تحمل کنند بلکه احتمال صدمه مغزی ناشی از کمبود اکسیژن به نوزاد  بیشتر می شود.

  • کاهش استرس

مادرانی که وزن مناسب دارند در مقایسه با مادران چاق نوزادان باهوشتری به دنیا می آورند به ۲ دلیل : یکی به دلیل اثرات مستقیم ورزش مخصوصا ورزشهای هوازی مثل ایروبیک روی مغز درحال رشد جنین و دیگری به خاطر اثر ورزش بر کاهش استرس مادر

این هم خوبه :   اهمیت تربیت کودک

البته مثل همیشه تعادل را رعایت کنید؛ ورزش شدید ، نوزاد را بیش از اندازه گرم می کند چرا که رحم گرم میشود و خطر سقط افزایش می یابد.

روزی ۳۰ دقیقه ورزش ملایم کنید.

 

و در نهایت :

به عنوان یک انسان اندیشه ورز، به مدت ۲۵۰۰۰۰ سال به طور موفق بچه به دنیا آورده ایم و همه جهان را تسخیر کرده ایم پس خیلی نگران نباشید.

 

بارآوردن بچه های قدرتمند، خیلی آسونتر از درمان بزرگسالان بیمار روحی و جسمیه؛ تلاش می کنم یاد بدم چطوری مهمترین سالهای زندگی یعنی کودکی، به کودکی بگذره.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *